Leyla Pınar

İstanbul´da doğdu. İstanbul Konservatuarı´nda eğitim gördü. Cemal Reşit Rey´in tavsiyesi üzerine Avrupa´ya gitti. Sırasıyla Padova-Cesare Pollini Konservatuarı, Poitiers Üniversitesi Müzikoloji Bölümü, Paris-Sorbonne Ecole des Hautes Etudes´de ve Paris Ecole Normale de Musique´de eğitim gördü. Klavsen dalında “Premier prix” aldı.
Fransa´da JMF “Rencontres Musicales” ve “François Henri Clicquot” ödüllerinin kazandı.
Bruno Coltro, Solange Corbin, Antoine-Geoffrey Dechaume, Nadia Boulanger ve Robert Kohnen´in öğrencisi olup, ihtisaslaşmasını Santiago da Compostella´da Raphael Puyana, Venedik´te Kenneth Gilbert, Comminges´de J.P.Brosse, Michel Chapuis (org) ve Guildhall Music School´da Christopher Kite (forte piyano) ile kurslarda sürdürdü.

Collegium Musicae Antiquae, Ensemble Mondial, I Fiamminghi, Holland Calefax, Brüksel Kraliyet Senfoni orkestraları ile solist olarak konserler verdi.
R.Kohnen ve P.Dombrecht gibi dünyaca ünlü barok müzik uzmanlarıyla Avrupa´da pek çok defa ikili konserler verdi.
Ayrıca tüm Avrupa ülkeleri ve Amerika´da resitaller verdi. “Al Bustan”, “Anvers-I Fiamminghi in Campo”, “Uluslararası İstanbul Müzik Festivali”, “Brüksel-Printemps Baroque”, katıldığı festivallerden bazılarıdır. Cumhuriyetin 75. Yılı için davet edildiği New York-Birleşmiş Milletler binasında Çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan bir resital vermiştir.
Fransa, Hollanda, İsviçre, Belçika ve Türkiye Radyo-TV´lerinde solo ve film müziği kayıtları bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni, İstanbul Radyo Oda ve İstanbul Filarmoni Oda, Eskişehir B.B. Senfoni Orkestraları ile birçok barok ve çağdaş konçertonun Türkiye´de ilk seslendirişini gerçekleştirdi. Ertuğrul Oğuz Fırat´ın kendisine ithaf ettiği Klavsen Konçertosu´nun dünya prömiyerini Ankara´da CSO ile gerçekleştirdi. Aynı eseri Brüksel Kraliyet Senfoni ile icra etti.

Özellikle Fransız basını ve Avrupa müzik çevresinin dikkatini çeken ilk CD´si Fransa´da “Diapason” değerlendirmesi almış, çağdaş Türk bestecilerinin yapıtlarına yer verdiği bir başka CD´si ise Cumhuriyet´in 70. Yılı için yapılmıştır.

Sayısı 3 ile 50 arasında değişen “İstanbul Barok” topluluğunu kurdu. Toplulukla beraber Türkiye ve Avrupa´nın pek çok ülkesinde 7 barok opera sahneleyip 1 dans gösterisi ve pek çok konser düzenledi. Topluluğun Sanat ve Müzik Yönetmenliğini devam ettirmektedir.

1985 yılında İngiliz Devletinin davetlisi olarak, Londra´daki müzik kurumlarında İngiliz barok müziği üzerine araştırmalar yaptı.
Marmara Üniversitesi AEE’de,  MSÜ Devlet Konservatuvarı’nda çalıştı öğretim üyesi oldu. YTÜ Sanat Tasarım Fak. Müzik Bölümü Başkanlığı görevinde bulundu. Brüksel Kraliyet Konservatuarı´nda klavsen üzerine master class dersleri verdi. Halen Haliç Üniversitesi Opera Bölümü’nde Müzik Tarihi dersi vermektedir.

Dünyanın en önde gelen çalgı müzelerinden Brüksel Enstrüman Müzesi’nde müzeye ait 3 farklı tarihi klavsen üzerinde verdiği konser ile dikkati çeken sanatçı ”Centre de Culture Européenne” e üye ve çalışmalarını halen Avrupa ve Türkiye´de orkestra, ensemble ve solo konserlerle TV, Radyo, CD ve DVD ortamlarında sürdürmektedir.

Diskografi: