24. İstanbul Barok Festivali

24. Uluslararası İstanbul Barok Festivali (15-30 Mayıs 2018)

Sanat Yönetmeni: Leyla Pınar

Bu yılın UNESCO tarafından “Troya Yılı” ilan edilmesi, Barok çalışmalarımızdaki trajediye bağlı konuların zenginliğini hatırlattı. Barok çağın bireyi, daha önce yaşadığı dogmalar ve kısıtlamalara sırtını döner. Duyguların her türünü, abartılı ifadelerle trajedilerden ders alınacak derecede gözler önüne serer. Topraklarımızın mirası, antik hikayeler, ölümlülerle, ölümsüzler arasındaki savaşlar, sanatçılar ve düşünürler tarafından 17.yy’a taşındı. Priamos, Hektor, Akileus, Afrodit, Paris, Posseidon, Apollon ve daha pek çok kahraman öykülerde yer aldı.

Troya düşünce, düşmana esir düşmektense ölümü seçen Kassandra ve diğer kadınlar son umutlarıyla haykırdılar, “Aeneas kaçmayı başardı ve Troya’yı İtalya’da yeniden yaşatacak.”

Çok etkili bir Barok müzik olan Purcell’ın Kraliçe Dido aryasında, İlyada’dan alınma sözler bugün de dillerde. “…ah! hiç barışı görmeden büyüdüm” ve “toprağın altına girdiğimde dinleneceğim”.

Bugün hala, Akdeniz’de, Ege’de ve hatta dünyanın pek çok yerinde, yayılmacılık Troya atının içinde yeni trajediler yaratıyor. İnsanları oradan oraya savuran savaşlar, geçmişteki Barok sahne eserlerinin izleyicilerde bıraktığı etkinin aynısını bugün gerçek trajediler olarak yaşatıyor. Bu nedenle bu yılımızın festival programında ve yarışmamızda trajediye yer verdik. Barok değerlerle, günümüzde gerçekleşen bu olaylara dikkat çekip, metaforla farkındalık yaratmak istedik.

1. Barok Festivali’nde seslendirdiğimiz H. Purcell’in “Dido-Aeneas” opera CD’sini de arşivlerinizde yer alması için, yeniden çoğalttık.

Trajedilerin sadece güzel sahne eserlerinde yaşanması dileğiyle, 24. Barok Festivali’ne bekliyoruz.

15 Mayıs Salı-16 Mayıs Çarşamba 2018

Barok üslupda şarkı ve aryalar şan yarışması Saat 10.30 Grand Pera, Beyoğlu

16 Mayıs Çarşamba 2018

Gala konseri ve ödül dağıtımı
İstanbul Barok Müzisyenleri eşliğinde
Saat 19.30, Grand Pera Barok Salon, Beyoğlu

22 Mayıs- Salı 2018

Barok Org Konseri (Solo ve eşlikli)
Saat 18.30, Sen Esprit Katedralı, Harbiye

25 Mayıs Cuma 2018

Boğaziçi’nin Barok Dönem Özellikleri “Açıklamalı dinleti”
Saat 19.30, Çengelköy Yalı Konağı

30 Mayıs Çarşamba 2018

İstanbul Devlet Opera ve Balesi işbirliği ile İstanbul Barok’un G.F. Handel “Apollo ve Dafne” kantatı sahne performansı Saat 20.00, Süreyya Operası, Kadıköy

İstanbul Barok Müzisyenleri

Continuo Org.- Klavsenist Prof. Leyla Pınar Teorb-lavta- Doç.Hande Cangökce Kontratenor- Kaan Buldular opera sanatcısı Blok Flütler- Ögr. Gör. Mustafa Baysal

Yan Flüt- Doç. Ceren Dik
Osmanlı Barok Kemençe- Prof. Nermin Kaygusuz. Rönesans ve Barok üflemelileri- Prof. Alper Maral Barok Obua- Ceren Kiremitci
Keman, Violonsel- Barok Orhan Avcı

• Yarışma ile ilgili bilgi ve başvurular için, web sitesinin Barok Üslupta Şarkı ve Aryalar Şan Yarışması bölümünden bilgi edinilebilir. 

BAROGPROGRAM24 copy